Menu główne
Start
Władze Rady
Dzień Islamu
Deklaracja
Dokumenty
Linki
Spotkania
Kontakt
Sprawozdanie



Życzenia RWKiM z okazji zakończenia ramadanu 2016



Przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego
z okazji zakończenia miesiąca ramadan 1437 H./ 2016 A.D.

 


Czytaj więcej na stronie Stolicy Apostolskiej:
MESSAGE FOR THE END OF RAMADAN ‘Id al-Fitr 1437 H. / 2016 A.D.

Polskie tłumaczenie przesłania:
"Chrześcijanie i muzułmanie: adresaci i narzędzia Bożego Miłosierdzia"



Debata "Chrześcijanie w oczach innych"
- debata na X Zjeździe Gnieźnieńskim 13.03.2016
Drukuj E-mail

X Zjazd Gnieźnieński odbywał się od 11 do 13 marca 2016 r. Był to czas spotkań i dyskusji na temat miejsca chrześcijaństwa we współczesnym świecie. Hasło tegorocznego Zjazdu brzmiało "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa". Impreza została zorganizowana przez Fundację św. Wojciecha Adalberta we współpracy z wieloma organizacjami i przy współudziale Polskiej Rady Ekumenicznej, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Ostatniego dnia Zjazdu odbyła się dyskusja panelowa "Chrześcijanie w oczach innych". O dialogu międzyreligijnym, wzajemnym postrzeganiu, a także ujmujących i irytujących rzeczach w chrześcijaństwie mówili przedstawiciele judaizmu i islamu.

W debacie wzięli udział prof. Stanisław Krajewski, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, oraz Andrzej Saramowicz, współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów ze strony muzułmańskiej. Rozmowę prowadził Marek Zając, dziennikarz TVP i "Tygodnika Powszechnego".

Czytaj więcej...





Życzenia RWKiM na Wielkanoc 2016




XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

 

  26 stycznia 2016 roku przypada XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
  Obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.
  Tegoroczne hasło Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: "Chrześcijanie i muzułmanie: razem wobec przemocy popełnianej w imię religii"



Życzenia RWKiM na Boże Narodzenie 2015

 



Życzenia RWKiM z okazji Kurban Bajram

 




Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, z inicjatywy środowisk świeckich katolików - m.in. "Więzi" - 23 września w polskich miastach odbędą się nabożeństwa ekumeniczne w intencji uchodźców. Modlitwie przewodniczyć będą miejscowi biskupi.
Treść nabożeństwa zatytułowanego "Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy" przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Będziemy w nim wymieniać imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Polecimy też Bogu nasze siostry i braci, którzy już dotarli lub przybędą do Europy. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nich oraz o wyobraźnię miłosierdzia dla nas. W liturgii słowa wezmą udział także uchodźcy, dlatego nasze nabożeństwa będą znakiem solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą wśród nas znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy są już pomiędzy nami. Spotkajmy się w środowy wieczór 23 września w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Kielcach, Szczecinie, Wrocławiu, Ełku i Łodzi.



Patronat Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów

Rada objęła patronatem pierwszą Noc Świątyń w Warszawie.

"We wrześniu obchodzimy Dzień Przeciw Islamofobii i Nietolerancji Religijnej. Chcąc włączyć wszystkich warszawiaków i wszystkie warszawianki w obchody tego dnia, serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w naszym wydarzeniu! Podczas Nocy Świątyń będziecie mieli okazję odwiedzić niektóre z warszawskich świątyń oraz zapoznać się ze społecznościami skupionymi wokół nich. Będzie to czas na zwiedzanie, zadawanie pytań i poznanie Warszawy z tej nieco innej strony."



Życzenia RWKiM z okazji Ramadan Bajram (Id a-Fitr) 2015 A.D./1436 H.




Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów
w sprawie ataków na muzułmańskie miejsca modlitwy

Chociaż według najnowszych doniesień medialnych wygląda na to, że ostatni incydent w warszawskim Centrum Kultury Muzułmańskiej miał specyficzny charakter, to w przeciągu ostatnich kilku lat Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów z coraz większym niepokojem i smutkiem obserwuje działania mające charakter ataków na miejsca modlitwy muzułmanów. Jest to tym bardziej przykre i bulwersujące, że działania te w polskim kontekście noszą znamiona prowokacji i miały miejsce w okresach religijnych świąt, które dla wierzących są czasem szczególnym.

Przypominamy, że takie haniebne akty naruszają zasady dobrosąsiedzkich relacji, tworzą atmosferę nieufności, a do tego naruszają prawo do wolności religijnej w Polsce. W naszej historii znakiem siły państwa i jego obywateli były działania, które - mimo dostrzegania tego, co ludzi różniło - budowały zgodę i wzajemne poszanowanie. Do tego dziedzictwa chcemy się odwoływać.

W imieniu członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów

Agata Skowron-Nalborczyk - współprzewodnicząca ze strony katolickiej
Andrzej Saramowicz - współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej


- Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w sprawie dewastacji meczetu w Kruszynianach 29.06.2014 (początek ramadanu 2014)

- Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w sprawie próby podpalenia meczetu w Gdańsku 15/16.10.2013 (Kurban Bajram 2013)

Przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego
z okazji zakończenia miesiąca ramadan 1436 H./ 2015 A.D.

 


Czytaj więcej na stronie Stolicy Apostolskiej:
MESSAGE FOR THE END OF RAMADAN ‘Id al-Fitr 1436 H. / 2015 A.D.



Życzenia RWKiM na Wielkanoc 2015


Jubileuszowy XV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

 

  26 stycznia 2015 roku przypada XV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
  Obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.
  Tegoroczne hasło Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: "Ku prawdziwemu braterstwu między chrześcijanami a muzułmanami"



Życzenia RWKiM na Boże Narodzenie 2014



Modlitewne spotkanie ekumeniczne *EFFATHA*
23.09.2014 w Warszawie

 


Życzenia RWKiM z okazji Kurban Bajram

 






<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna > Ostatnia >>