Menu główne
Start
Władze Rady
Dzień Islamu
Deklaracja
Dokumenty
Linki
Spotkania
Kontakt
Sprawozdanie

Tydzień Spotkań Chrześcijańsko-Muzułmańskich Drukuj E-mail

Święta w chrześcijaństwie i islamie

spotkanie 14.11.2009
aula Bobolanum, Warszawa

Chrześcijanie i muzułmanie polscy opowiedzieli o swoich świętach i świętowaniu w czasie popołudniowej sesji, która odbyła się 14 listopada 2009 r. w auli PWT Bobolanum przy ulicy Rakowieckiej 61 w Warszawie.

Spotkanie zorganizowały Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów oraz Papieski Wydział Teologiczny sekcja Bobolanum przy współpracy gminy muzułmańskiej w Białymstoku i Centrum Dialogu Kultur i Religii księży werbistów. Odbyło się ono w ramach Tygodnia Spotkań Chrześcijańsko-Muzułmańskich (SERIC - Semaine de Rencontres Islamo-Chrétiennes).

"Tydzień Spotkań Chrześcijańsko-Muzułmańskich" jest inicjatywą francuskiej Grupy Przyjaźni Muzułmańsko-Chrześcijańskiej (Groupe d'Amitié Islamo-Chrétienne - GAIC), zapoczątkowaną w 1997 r., w którą od kilku lat włączają się kolejne grupy, stawiające sobie podobny cel (czyli budowanie przestrzeni przyjaźni między muzułmanami i chrześcijanami) z innych państw Europy oraz Afryki Północnej. W tym roku po raz pierwszy "Tydzień" zagościł w Polsce.

Warszawska sesja składała się z dwóch głównych części - prelekcyjnej oraz degustacyjno-towarzyskiej. Cztery krótkie prelekcje dotyczyły religijnego i obrzędowego wymiaru świąt w chrześcijaństwie i islamie. Znaczenie religijne świąt w chrześcijaństwie przedstawił Wacław Oszajca SJ, a w islamie pani Halima Szahidewicz, przewodnicząca gminy muzułmańskiej w Białymstoku. Natomiast o świątecznych obrzędach i zwyczajach kulinarnych polskich muzułmanów opowiedziała pani Dżenneta Bogdanowicz z "Tatarskiej Jurty" w Kruszynianach, zaś polskich chrześcijan o nich Stanisław Grodź SVD).

Druga część spotkania odbyła się przy świątecznie zastawionych stołach - tatarskim i śląskim. O potrawach znajdujących się na pierwszym opowiedziały panie Szahidewicz i Bogdanowicz, a na drugim -; Adam Wąs SVD. Nieformalna atmosfera, która wytworzyła się wokół świątecznych stołów sprzyjała nie tylko rozmowom ze znajomymi, ale także nawiązywaniu nowych znajomości.

Chociaż pierwsze spotkanie w ramach "Tygodnia" nie było bardzo tłumnym wydarzeniem, to należy zaliczyć je do udanych. Chodziło o przybliżenie sobie nawzajem świątecznych tradycji, poznanie tego, jak świętujemy (dostrzegając różnice i podobieństwa) i o wytworzenie przyjaznej atmosfery do wzajemnego spotkania się, a kiedyż lepiej może się to udać niż przy raczeniu się świątecznymi specjałami?

Stanisław Grodź SVD

Spotkanie objęte było patronatem medialnym "Tygodnika Powszechnego".

Inne relacje:

1.
swieta_0.jpg
2.
swieta_00.jpg
3.
swieta_1.jpg
4.
swieta_10.jpg
5.
swieta_2.jpg
6.
swieta_3.jpg
7.
swieta_4.jpg
8.
swieta_5.jpg
9.
swieta_6.jpg
10.
swieta_7.jpg
11.
swieta_9.jpg


Opis zdjęć „Święta w chrześcijaństwie i islamie” 14.11.2009
fot. Agata S. Nalborczyk, Stanisław Grodź


1– powitanie gości – ks. Adam Wąs SVD, współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów ze strony katolickiej
2 – Wielka Aula Bobolanum w trakcie spotkania
3 – znaczenie religijne świąt w chrześcijaństwie przedstawia o. Wacław Oszajca (Bobolanum)
4 – przykład świątecznej potrawy tatarskiej - pieremiacz
5- znaczenie religijne świąt w chrześcijaństwie przedstawia p. Halima Szahidewicz, przewodnicząca gminy muzułmańskiej w Białymstoku
6– od lewej: o. Zbigniew Kubacki (Bobolanum), dr Artur Konopacki, współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów ze strony muzułmańskiej
7 – modlitwa na zakończenie części oficjalnej; od prawej: bp Tadeusz Pikus, wieloletni członek rady i mufti RP Tomasz Miśkiewicz, członek Rady
8 – świąteczny stół tatarski przedstawia p. Dżenneta Bogdanowicz („Tatarska Jurta” – Kruszyniany)
9 - świąteczny stół śląski przedstawia ks. Adam Wąs SVD, współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów ze strony katolickiej
10 – zasłuchani goście w oczekiwaniu na degustację
11 – przykład świątecznej potrawy tatarskiej