Menu główne
Start
Władze Rady
Dzień Islamu
Deklaracja
Dokumenty
Linki
Spotkania
Kontakt
Sprawozdanie

Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów (5.02.2006) Drukuj E-mail
z dnia 5.02.2006 wobec obrazy proroka Mahometa i publikacji jego karykatur w dzienniku Rzeczpospolita.


W dniu wczorajszym, tj. 4 lutego 2006 r. miało miejsce godne ubolewania zdarzenie – publikacja karykatur proroka Muhammada (Mahometa) przez Rzeczpospolitą- jedną z polskich gazet codziennych. Redaktor tegoż pisma broni swojej decyzji argumentując to obroną wolności słowa i solidaryzowaniem się z redakcjami gazet europejskich szantażowanych i zagrożonych przez muzułmanów. Jakże do opinii o niezależności europejskich redakcji ma się fakt, że połowa kapitału Rzeczpospolitej to kapitał norweski, kraju, którego ambasady były atakowane na Bliskim Wschodzie ? Czy jest to faktycznie niezależność ?

Strona muzułmańska Rady – reprezentująca polskich muzułmanów pragnie podziękować polskiemu rządowi i premierowi za prawdziwie demokratyczną postawę – obronę uczuć i godności niewielkiej mniejszości religijnej – Polaków muzułmanów pochodzenia tatarskiego od wieków polskich obywateli.

Rada w oświadczeniu z dnia 2 lutego 2006, a więc jeszcze przed publikacją w Rzeczpospolitej, wypowiadała się iż „publikowanie obraźliwych karykatur proroka Mahometa jest godne potępienia tego typu działanie nie tylko nie sprzyja sprawom pokoju i dialogu ale jest też krokiem w stronę bezmyślnej agresji i źle interpretowanej wolności”. Dziś stawiamy sobie pytania: dlaczego niektóre media – próbują wykreować spór wokół karykatur jako wojnę dwóch cywilizacji – Europy i Islamu. Dlaczego to nie opisują obiektywnie rzeczywistości, a inspirują konflikt dwóch cywilizacji na poziomie faktów prasowych i medialnych insynuacji?

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, pamiętając dobrze nauczanie w kierunku dialogu i pokoju prowadzone przez Jana Pawła II, (którego w 2000 r. Rada uznała za Wzór Człowieka Dialogu Przełomu Tysiącleci), wzywa do rozsądku i do nieulegania prowokującym emocje działaniom. Podkreśla prawo jednostek i społeczności do obrony swobodnego wyrażania swoich uczuć religijnych, jak też prawo do szacunku i godności ludzi wierzących.

Atak prowadzony w imię nadużywanej do absurdu wolności słowa na wszystko to co święte i związane z każdym przejawem religijności ludzi wierzących wykracza poza pełne odrazy karykatury muzułmanów i Proroka Mahometa, jest częścią prowadzonej od lat próby ośmieszenia sacrum i poniżenia zarówno muzułmanów jak i chrześcijan, Żydów czy wyznawców innych religii. Te działania , często prowadzone w imię laickości państwa i wolności jego obywateli często przeczą integralności państwa i zagrażają bezpieczeństwu i pokojowi społecznemu.

Selim Chazbijewicz, Współprzewodniczący RWKiM ze strony muzułmańskiej Zdzisław Bielecki, Współprzewodniczący RWKiM ze strony katolickiej.