Menu główne
Start
Władze Rady
Dzień Islamu
Deklaracja
Dokumenty
Linki
Spotkania
Kontakt
Sprawozdanie

Journées d`Arras, Bonn, 1-5 czerwca 2009 r. Drukuj E-mail

Chrześcijańskie Kościoły w Europie są zainteresowane zagadnieniami dialogu międzyreligijnego z muzułmanami od wielu lat. Jednym z forów prowadzonej nad nimi refleksji jest doroczne, ekumeniczne spotkanie znane jako Journées d’Arras, które w dniach 1-5 czerwca 2009 r. odbyło się w Bonn-Bad Godesberg w Evangelische Akademie im Rheinland, Haus der Begegnung. Przybyli na nie chrześcijanie z 14 krajów (Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Włochy, Wielka Brytania), aby dzielić się swoimi doświadczeniami, posłuchać informacji i komentarzy na temat wydarzeń minionego roku i dyskutować nad głównym tematem spotkania Gender issues in Christian-Muslim relations oraz kwestią powstających w Europie meczetów. Polskę reprezentowali członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów: Agata S. Nalborczyk, Adam Wąs SVD i Stanisław Grodź SVD.
     Ogólne wprowadzenie do problematyki gender przedstawiła Rabeya Müller z Kolonii. Po południu odbyły się spotkania dyskusyjne w grupach, a następnego dnia uczestnicy odwiedzili centrum spotkań i edukacji dla muzułmanek w Kolonii (BFmF – Begegnungs- und Fortbildungszentrum muslimischer Frauen).
      Dużo czasu poświęcono także zagadnieniom budowy meczetów w Europie. Zebrani wysłuchali interesującej prelekcji Zülfiye Kaykin, przewodniczącej stowarzyszenia działającego przy meczecie w Duisburgu-Marxloh oraz spotkali się z przedstawicielami DITIB-u (turecka organizacja zajmująca się życiem religijnym Turków w Niemczech) w Kolonii. Dało to okazję porównania sytuacji w obu miejscach. Otwarty 28 X 2008 r. meczet w Duisburgu jest wielkością porównywalny z planowanym budynkiem w Kolonii. Różnią się stylem, ponieważ pierwszy zbudowano w tradycyjnym stylu tureckim, natomiast drugi został zaprojektowany w bardzo nowoczesnym stylu. Różnią się także atmosferą, która wytworzyła się wokół nich. Muzułmańska wspólnota w Duisburgu od lat osiemdziesiątych XX w. budowała dobre relacje z sąsiadami. Meczet w Duisburgu budowano w konsultacji z lokalnymi mieszkańcami, a wśród gestów dobrej woli ze strony muzułmańskiej znalazła się również rezygnacja z publicznego nawoływania do modlitwy. Natomiast plany budowy nowego meczetu w Kolonii od początku naznaczone są kontrowersjami. Odbywały się nawet anty-muzułmańskie manifestacje. Żeby obalać fałszywe oskarżenia DITIB wydał broszurkę, w której porównuje rozmiar planowanego meczetu z innymi sztandarowymi budynkami Kolonii, próbując ukazać, że meczet nie tylko nie będzie dominował okolicy, ale że jest cztery razy mniejszy od katedry. Kwestia dobrosąsiedzkich relacji okazuje się w tu nieoceniona.
      Trzeci dzień obrad przeznaczono na krótkie relacje na temat kluczowych wydarzeń i tematów w poszczególnych krajach reprezentowanych na spotkaniu. Kwestie poruszane w sprawozdaniach wywołują niekiedy szerszy oddźwięk wśród słuchaczy. W tym roku dłuższą dyskusję wywołały relacje z działań podejmowanych przez turecki ruch Fetullaha Güllena. Przyszłoroczne spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej pod koniec maja w Barcelonie.

Stanisław Grodź SVD

1.
Bonn_centrum_kobiet_muz_0.jpg
2.
Bonn_centrum_kobiet_muz_1.jpg
3.
Bonn_centrum_kobiet_muz_2.jpg
4.
Haus der Begegnung.JPG
5.
bonnM.jpg
6.
projekt meczetu_Bonn.jpg
7.
rozmowy przy posilku.JPG
8.
spotkanie z DITIB.JPG
9.
uczestnicy.jpg


1. Begegnungs- und Fortbildungszentrum muslimischer Frauen
2. Spotkanie w Begegnungs- und Fortbildungszentrum muslimischer Frauen
3. Spotkanie w Begegnungs- und Fortbildungszentrum muslimischer Frauen
4. Haus der Begegnung
5. Projekt meczetu_Bonn
6. Rozmowy przy posilku
7. Spotkanie z DITIB
8. Uczestnicy spotkania w Bonn

Autorami zdjęć są: Stanisław Grodź, Agata S. Nalborczyk, Piet
Reesink.