Menu główne
Start
Władze Rady
Dzień Islamu
Deklaracja
Dokumenty
Linki
Spotkania
Kontakt
Sprawozdanie

Oświadczenie RWKM po śmierci Papieża Jana Pawła II 2.04.2005 Drukuj E-mail
Kondolencje
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów (RWKM) oddaje hołd Wielkiemu Człowiekowi Dialogu. Łączymy się w bólu z wiernymi i hierarchami Kościoła Katolickiego, z wszystkimi ludźmi z różnych kultur, wyznań, religii, którzy kochali papieża Jana Pawła II, Karola Wojtyłę z Wadowic.

W czerwcu 2000 roku Rada podjęła uchwałę, w której stwierdza, że widzi w osobie papieża Jana Pawła II wzór człowieka dialogu XXI wieku i nadaje papieżowi tytuł „Człowieka Dialogu”. Dla nas prowadzących dialog życia między islamem a chrześcijaństwem drogowskazami były takie znaczące wydarzenia pontyfikatu Jana Pawła II jak spotkanie z młodymi muzułmanami na stadionie w Casablance czy odwiedziny w Wielkim Meczecie w Damaszku.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci spotkanie dnia 10 czerwca 1999 r w Drohiczynie, kiedy to muzułmanie członkowie Rady przekazali papieżowi pamiątkową tablicę z rysunkami kilkunastu najważniejszych meczetów Rzeczypospolitej oraz Deklarację Programową Rady. Napis na tablicy nawiązywał do 600 letniej tradycji osadnictwa Tatarów na ziemiach Rzeczypospolitej, był podziękowaniem muzułmanów Kościołowi Katolickiemu za tolerancję i możliwość trwania w wierze ojców w kraju chrześcijańskim.

Zarówno muzułmanie, jak i katolicy zrzeszeni w Radzie Wspólnej w oświadczeniach Rady oraz indywidualnych wystąpieniach dawali wyraz solidarności z działaniami Ojca Świętego Jana Pawła II na rzecz pokoju i dialogu. Był dla nas autorytetem i przyjacielem. Jest nam trudno pogodzić się z Jego odejściem.

W imieniu Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów,

Selim Chazbijewicz; przewodniczący ze strony muzułmańskiej
Zdzisław Bielecki, przewodniczący ze strony katolickiej
Halima Szahidewicz, sekretarz generalny
Urszula Doroszewska, członek zarządu

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1997 r. podczas Dni Tatarów w Warszawie z inicjatywy Fundacji D.O.M., Dzieło Odbudowy Miłości. Pierwszym asystentem kościelnym Rady był śp. Bp Władysław Miziołek, zasłużony dla ekumenizmu w Polsce. Liczbę muzułmanów zamieszkałych w naszym kraju szacuje się na ok. 20 tys., w tym 5 tys. wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego. Oprócz Tatarów składają się na tę społeczność także przybysze z krajów arabskich, a również Azji, Turcji, Bośni, czy dawnego Związku Sowieckiego - studenci, biznesmeni, dyplomaci i uchodźcy, a także w niewielkiej liczbie Polacy, którzy przyjęli islam.